poniedziałek, 2 września 2013

Tajemnica niebieskiego storczyka

Tak naprawdę kolejny wpis miał dotyczyć innej roślinki, ale ponieważ ostatnio zostałam obdarowana niesamowitym okazem storczyka Phalaenopsisem w kolorze niebieskim (a dokładnie chabrowym) postanowiłam opowiedzieć o nim słów kilka. Już od dłuższego czasu w sklepach można spotkać różne rodzaje Phalaenopsisów, od białych, po różowe, a ostatnio nawet i chabrowe. Storczyk jest bardzo eleganckim kwiatem o niezwykle egzotycznym wyglądzie. Niewątpliwie stanowi element dekoracyjny w każdym mieszkaniu. I tyle o nim wiedziałam. Dostałam, pozachwycałam się i uznałam, że ma troszkę za małą doniczkę i trzeba go będzie następnego dnia przesadzić. Doniczkę jakąś tam miałam, ziemię również... ale coś mnie tknęło i zaczęłam czytać o pielęgnacji tych roślinek. Czytam... potrzebna przeźroczysta osłonka, bo korzenie, bo fotosynteza... storczyka się nie podlewa tylko kąpie raz na tydzień...storczyk nie rośnie w ziemi tylko w specjalnie przygotowanym podłożu... Co??? :) Pokolei. Storczyk wygląda niesamowicie, a dodatkowo jest prosty w codziennej pielęgnacji. Storczyki powinny mieć przezroczystą osłonkę z dziurkami na dole. Przeźroczysta osłonka pozwala korzeniom na dostęp światła. Storczyka w przeźroczystej osłonce można trzymać w ozdobnej osłonce/doniczce przystosowanej do hodowli Phalaenopsisów, czyli z częściowo podniesionym dnem. Ozdobne osłonki mogą, ale nie muszą być już przeźroczyste. Storczyki podlewa się obficie, ale rzadko. Jest to tak naprawdę kluczowa informacja dla osób posiadających te roślinki. Są to roślinki tropikalne, które potrzebują całkowitego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem, a tak naprawdę kąpielą. Mojego storczyka kąpię raz na tydzień - do miski nalewam zimnej wody tak, aby zakryła 3/4 osłonki (tej wewnętrznej z dziurkami ;) ), a następnie zanurzam ją na 40 minut. Po upływie 40 minut przeźroczystą osłonkę wkładam z powrotem do ozdobnej doniczki. Dzięki temu, że osłonka dekoracyjna ma podniesione dno, woda może spokojnie ściekać. Ważne jest, aby kapiel wykonać rano, aby woda zdążyła odparować z korzeni , liści i korony rośliny do wieczora. Po upływie tygodnia kąpiel należy powtórzyć :) Codziennie spryskuje jedynie liście storczyka. Jak widać nie kosztuje to dużo pracy. Roślinka lubi półcień, idealne więc na wschodnie okna. Osoby, które mają nasłonecznione pokoje powinny znaleźć kącik w cieniu. Po upływie roku storczyka należy przesadzić do większej doniczki, stosując specjalne podłoże dla storczyków, które nie zawiera w sobie ziemi :) Podłoże takie jest gruboziarnite i składa się głównie z kory i skał wulkanicznych.

Jak już zauważyliście jestem posiadaczką niebieskiego storczyka. Niestety nie jest to jego naturalny kolor. Jest to barwiony biały storczyk. Barwnik wstrzykiwany jest w pęd, dzięki któremu roślina kwitnie na chabrowo. Z tego co przeczytałam do barwienia używa się specjalnych barwników, które nie szkodzą roślinie. Inni twierdzą, że można użyć atramentu i uzyskamy podobny efekt, ale jakoś boję się zaryzykować ;)

*********************************************************************************

I’d got plan to write about the other plant, but last time I got an amazing blue Phalaenopsis, that’s why I decided to dedicate this text to it. For the long time we can notice different kinds of Phalaenopsis in shops, from white to pink, and last time even cornflower blue. Orchid is so elegant plant with an amazing look. This, no doubt, can be great decoration in every home. And that was all I knew. I got it, was admiring it and noticed that its plant pot was quite small. So I planned to change the plant pot for bigger one. But first I started reading some information about Phalaenopsis care. I found out that I need a transparent pot, because of photosynthesis… I can’t water orchid like I do it with other plants… Phalaenopsis needs special soil… What??? :) It may seem difficult at first but it's really easy. Orchids should have got the transparent pots with the holes in the bottom of pot for good drainage. When Phalaenopsis is grown in transparent pots is capable of performing photosynthesis through its roots, but additionally we can place it in special decorative pot for orchid which doesn’t have to be transparent. Now let’s talk about the most important thing which is watering. It’s a key to maintaining a healthy orchid. They are the tropical plants which need to dry out very slightly before the next watering. I water my Phalaenopsis once a week. I just take it to the bowl and flood it with water for 40 minutes. After that I take back the orchid into decorative pot. A plant drains which is important to prevent its roots from rot. The best time to water orchid is in the morning to allow extra moisture to evaporate during the day. As you can see it’s not so difficult task to do. Phalaenopsis likes bright indirect light. The best place for it is eastern, or shady western exposures. Don’t place it in full sun. I will repot plant in about 12 months using special soil for Phalaenopsis.


As you can notice I have got a blue orchid . Unfortunately the colour isn’t real, they don’t grow that way in the wild. During the growth process, the stalk of a white phalaenopsis is injected with a blue dye solution.


Miejsce wstrzyknięcia barwnika
6 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc, storczyki uwielbiam, ale ten kolor mi się zdecydowanie nie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście jest taka różnorodność wśród storczyków, że każdy znajdzie coś dla siebie :)

   Usuń
 2. wow ile na tym blogu pięknych kwiatów:) uwielbiam ...:)


  onlymyfashionstyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Link 1111